ALTIN DEDEKTÖRÜ NASIL YAPILIR

Altın Dedektörü Nasıl Yapılır

Altın dedektörü nasıl yapılır ? Altın dedektörü yapmak isteyen amatör arkadaşlara tavsiyelerimiz şunlardır ;
1- Dedektör tasarımı yapacak teknik eleman iyi elektronik ve programcılık bilgilerine sahip olmalıdır.
2- Altın dedektörü, yani altın hassasiyeti artırılmış dedektör yapabilmek için RF bant geçiren filtre hesabı nın yapılması ve tasarlanması gerekmektedir.

Altın-dedektörü-yapımı

3- Altın dedektörü tasarımı yaparken ilk önce sıradan bir dedektör yapılıp , yapılan dedektörün hassasiyetinin olabildiğince artırılması gerekmektedir. Çünkü altın metali için filtre devreleri eklenince hassasiyet düşmektedir.
4- Dedektörde değerli değersiz metal tespiti yapılıp, grafikleri osilaskopta incelenmeli ve DSP Microcontroller ile bu grafikler yorumlanmalıdır.

5- Yorumlama yaparken metalin bütün spektruma etkisi ya da anlık düşey dalgaya etkisi belirlenebilmelidir.
6- Spektrum analiz ve grafik şekillendirme işlemleri için en uygun yazılım platformu matlab ‘dır.
7- Devre tasarımında ne kadar yüksek çözünürlüğe sahip ADC ( analog digital converter ) kullanılırsa ayırt edicilik o kadar iyi olur.
8- Devrede kullanılacak adc lere örnek verecek olursak Jfet girişli OPA140 ya da , ADA4637 kullanılabilir , bu opamplar yüksek giriş hassasiyete sahiptirler.

altın dedektörü nasıl yapılır ?

Altın Dedektörü Yapımı

Altın dedektörü yapımı hakkında birkaç önemli ayrıntı paylaşmak isteriz;
1- Altın dedektörü yapımı kolay bir iş değildir, ilk önce hangi tip dedektör tasarımı yapılacağı belirlenmeli ve o sistem üzerinde metal etkileri araştırılmalıdır.
2- Diyelim ki pulse induction yöntemini seçtiniz, önce internet üzerinden çalıştığı tespit edilip denenmiş bir şema ile işe başlayın. Siz de dedektörü çalışır hale getirin.
3- Dedektör çalışır hale geldikten sonra yüksek hıza sahip bir osilaskop ile ( 20Mhz ve üzeri ) elektromağnetik eğrinin, farklı metal cinslerinde, değişimini inceleyin.
4- Deney yapılırken insan sağlığı için dikkat edilmesi gereken bazı çok önemli uyarılarımız vardır, Deney sırasında, arama bobininden en az 4 metre uzakta durun. Düşük güçlerde deneme yapın. Çocukların ve hamile bayanların yakınında deneme yapmayın. İnsan sağlığı üzerinde gözlemlediğimiz birkaç etki şunlardır; bacak ve eklem ağrıları , yüksek tansiyon , ve hızlı kilo kaybı.

 

Bir cevap yazın