Category Archives: dedektör

Metal dedektörü özellikleri

Metal-dedektörü-özellikleri

Metal dedektörü özellikleri

Dedektör üretici firmalar çeşitli özelliklerde dedektör modelleri üretmişlerdir. Kullanıcı, ürün incelemesi yaparken birçok teknik ve teknolojik ürün özelliği ile karşılaşmaktadır. Bu özellikler bazen anlaşılır bazen de anlaşılası çok mümkün olmayan mesleki bilgilerden oluşmaktadır. İnsanlar doğru kararı verebilmek ve ihtiyacı olan ürüne ulaşabilmek için, internette forum sitelerinden tavsiyeleri okurlar, bazen de kendi çevrelerinden kullanıcılara danışırlar.

Dedektör özellikleri kullanım özelliklerine göre farklılıklar gösterir. Yüzeysel ve küçük nesneler aranmak isteniyorsa VLF dedektör modelleri tercih edilmelidir. VLF dedektör sistemlerinde değerli ve değersiz metal ayrımı iyidir. En avantajlı özelliklerinden birisi de hafif ve çok kullanışlı bir yapıda olmalarıdır. Uzun pil ömrüne sahiptirler. Fakat 50cm ve daha derin aramalarda kullanıcıyı hüsrana uğratmaktadırlar.

Manyetometre metal dedektörü

Manyetometre-dedektör

Manyetometre metal dedektörü olarak kullanılabilir mi?

Manyetometre, manyetik alan yoğunluğunu ölçen, ölçüm cihazıdır. Bütün nesneler belirli miktarlarda manyetik özellik taşırlar. Dolayısı ile manyetometre ile nesne tespiti yapılabilir. Manyetometre ölçüm cihazları dedektör olarak kullanılabilmektedir. Metal dedektörü toprak altında, maksimum üç metre derinliğe kadar, hacimsel olarak büyük nesneleri tespit edebilmektedir. Manyetometre dedektör cihazları ise, yüzeyden 7 – 10 metre derinlerdeki nesnelerin yerini tespit edebilmektedir. Yani manyetometreler, diğer metal dedektörlerinin ulaşamadığı derinliklere ulaşabilirler.

Manyetometre Dedektör Nasıl Çalışır

Manyetometre dedektör nasıl çalışır?

Manyetometre, manyetik etkiyi ölçmeye yarayan araçtır. Nesneler üç şekilde manyetiklik kazanırlar. Bunlar, etki ile manyetik özellik kazanma, dokunma ile manyetik özellik kazanma, sürtünme ile manyetik etki kazanma. Manyetiklik özelliği kazanmış nesneler bu durumlarını çok uzun süreler muhafaza ederler. Manyetomere ( magnetometer ) dedektör ölçüm cihazları ile bu nesneler tespit edilebilmektedir. Ayrıca manyetik kutup bilgisi ve manyetiklik düzeyi hakkında da bu cihazlar bize bilgi verebilmektedir.

Manyetometre

Dünyamızın kendine özgü manyetik alan çizgileri bulunmaktadır. Dünyanın manyetik alan çizgileri güney kutbundan çıkıp kuzey kutbundan dünyanın çekirdek merkezine geri döner. Dünyamızı çevreleyen bu manyetik kuvvetler, güneşten ve uzaydan gelen çeşitli yüklü tanecik ve enerji taşıyan ışınları yansıtma ve koruma görevini görürler.

Manyetometre dedektör kullanımında, dünyanın doğal manyetik alan kuvvetlerinin yönleri incelenir, sapma ve açı farklılıkları saptanır, ve çeşitli nesnelerin tespiti yapılabilir. Bu konuyu biraz daha açık izah etmek istersek; Diyelim deniz yüzeyindeyiz, denizin derinliklerinde tam alt kısmımızda bir deniz altı olsun. Deniz altı metal oluşu ve işlenmiş metal materyallerden yapıldığı için kazanmış olduğu bir manyetikliğe sahiptir. Bu etki dünyanın doğal manyetik alan çizgilerinde açısal farklılıklar oluşturmaktadır. Manyetometre dedektör ölçüm cihazı ile tespiti yapılabilmektedir.

Benzer şekilde, kara üzerinde eski yerleşim yerleri, mezarlar, tüneller, lahitler, ve bunlara benzeyen sonradan etki ile manyetiklik kazanmış nesnelerin tespiti manyetometre dedektör sistemleri ile yapılabilmektedir. Manyetometre dedektörler farklı hassasiyet ve farklı elektronik tasarımlar ile üretilmişlerdir. Hassas bir manyetometre 1cm x 2cm lik küçük bir sıradan mıknatısın etkisini 3-5 metre uzaklıklardan görebilmelidir.

Manyetometre ölçüm cihazları uygun fiyatlıdır. Araştırmalarda kesin sonuçlara ulaşmada en etkili yöntemler arasındadırlar.

Magnetometer-Manyetometre

Magnetometer – Manyetometre

Magnetometer – manyetometre, manyetik cisim ve manyetik alanların tespiti için geliştirilmiş bir ölçü aletidir. Manyetometreler, farklı hassasiyet ve yapılarda üretilmiştir. 1-2-3 eksenli ( x – y – z ) ölçüm yapan manyetometre vardır.
Manyetometre ile ölçüm yapılan elektriksel manyetik alanın büyüklüğüne verilen isim GAUSS dur. Gauss yasası olarak bilinir. Bu yasayı alman fizikçi Carl Friedrich Gauss ( 1777 – 1855 ) ortaya koymuştur. Gauss yasasında bir yüzeyden gecen elektriksel akının oluşturduğu maynetik kuvvet ve kuvvet yönleri incelenir. Manyetometre – magnetometer.

Manyetometre

Manyetometre yapı itibarı ile elektronik bir kart ve algılayıcı sensör , transformatörden oluşur. Sistemin kalbini ve hassasiyetini tranformatör belirler. Transformatör içerisinde kullanılan nüvenin cinsine bağlı olarak hassasiyet değişmektedir. Nüvede kullanılan metal permalloy dur. Permalloy kalitesi ve maynetik özelliklerine göre farklı kalitelerde üretilmektedir.

Manyetometre ile, manyetik alan tespiti araştırması yaparak , eski yerleşim yerleri, lahitler, tüneller ya da manyetik özellik kazanmış metaller tespit edilebilmektedir. Hassas manyetometreler yüzeyden 8 – 10 metre derinde gömülü nesnelerin tespitini yapabilmektedir. Bu derinliklerden en gelişmiş dedektörler bile metal tespiti yapamazlar. Metal dedektörleri 1-3 metre derinliklerinde metal araması yapabilir.

GPR RADAR dedektör

GPR radar dedektör

GPR radar (Ground Penetrating Radar) yeraltı araştırmalarında kullanılan bir dedektör çeşididir. Bilinen standart dedektör sistemlerine kıyasla çok daha derinlerden nesne tespiti yapabilir. GPR radar, her türlü elektromanyetik dalgaları yansıtabilen yüzeyler için, nesnel tespit yapabilme özelliğine sahiptir. Çalışma frekansları hF, VHF ve UHF olarak üç sınıfta toplanır. HF frekans bandı aralığında ( 2- 30 mhz ) çalışan radarlar, büyük nesnelere duyarlıdır. Daha çok jeofizik ve yer altı şekillerinin incelenmesinde kullanılırlar. Yeryüzünün 0-70 metre derinliklerindeki nesneleri tespit edebilirler.

Gpr-radar-dedektör

VHF frekans bandında çalışan GPR radarlar ( 30 – 300Mhz ), Yüksek çözünürlüklü, orta boy ve küçük nesnelere de duyarlıdırlar. Toprak yüzeyinden 0 – 30 metre derinliklerdeki nesnelerin tespitinde kullanılırlar.

UHF frekans bandında çalışan GPR radarlar ( 300Mhz – 3Ghz ) küçük nesnelere duyarlıdırlar. Yüzeysel araştırmalarda kullanılırlar. 0 – 4 metre aralığında etkilidirler.

GPR radar dedektör sistemleri çağımızın teknolojik imkanları ile kişisel kullanıma uygun hale gelmiştir. Artık profesyonel eğitim almamış insanlar da GPR radarları kullanabilmektedirler. Eski zamanlarda GPR verileri toplanır, bir bilgisayarda analiz edilir ve işin uzmanları tarafından değerlendirme yapılırdı. Şimdi bir bilgisayar yazılımı ve donanımsal malzemelerin gelişimi ile anlık verileri ekrandan takip etmek mümkün olmaktadır.

Doppler radar dedektör

Doppler radar dedektör

Doppler radar dedektör, hareket halindeki nesnelerin yaklaşırken ya da uzaklaşırken algılanma sistemidir. Doppler radar sistemlerinde, radyo frekans ya da ultrasonik ses dalgaları kullanılmaktadır. Ultrasonik ses dalgaları ile çalışan sistemlere örnek olarak, ultrason görüntüleme cihazları verilebilir. Ultrasonik ses dalgaları, insan kulağının işitemediği yüksek frekanslı ses dalgalarıdır ( 20 bin Hz ile 15 Mhz arası ) . Ses dalgalarının yayılma hızları, bulundukları ortamın yoğunluğuna göre değişim gösterir. Yoğun ortamlarda daha az zayıflama gösterir, ve daha hızlı yayılırlar. Ultrasonik doppler görüntüleme cihazlarında sesin bu prensibinden faydalanılmaktadır.

Doppler-radar-dedektör

Radyo frekans doppler radarlar ise, genellikle yüksek frekanslı yönlendirilmiş anten sistemleri ile çalışırlar. Radyo dalgaları vericide oluşturulup, anten vasıtası ile doğrusal olarak gönderilirler. Radyo dalgalarının havadaki ilerleyiş hızı 300.000 km/sn olarak kabul edilir. Radyo dalgaları doğrusal ilerleyiş yaparken, bir nesneye çarpıp geriye yansıyabilir. İşte bu noktada, eğer cisim hareketli ise yaklaşma, ya da uzaklaşma durumuna göre, alıcıya gelen sinyal 300.000km + nesnenin yaklaşıyorsa pozitif yönde hız toplamı, uzaklaşıyor ise negatif yönde hız farkı alınarak, nesnenin varlığından söz edilip, yaklaşıp uzaklaştığı tespit edilmekte ve hızı hesaplanmaktadır.

Doppler radar, yer altı görüntüleme sistemlerinde kullanılabilmektedir. Düşük frekanslar tercih edilir. Hareket halinde ölçümler yapılabildiği için, radar cihazı araştırma yapılan yerde, doğrusal yönlerde sabit hızlarda hareket ettirilir. Aynı frekansta çalışan doppler radar ve GPR radar algılama mesafesi ve nesnel duyarlılığını karşılaştırılacak olursak, doppler radar daha hassas ve daha duyarlıdır. Fakat, ölçüm yapmak daha zahmetlidir.

Define dedektörü

Define dedektörü

Power pulse DSP 33F gold serisi define dedektörü kolay kullanımı , Tam dijital yapısı , özgün tasarımı ile diğer firmaların ürettiği cihazlardan farklıdır. Bu dedektörde altın hassasiyeti artırılmıştır. Yüksek güçlü pulse induction elektromağnetik sinyaller oluşturur, çok derin aramalar yapabilir. Hassasiyeti çok yüksektir (1 uv ) , büyük arama başlığı takıldığında küçük nesneleri de algılayabilmektedir. Define arayıcıları için özel üretilmiş bir cihazdır. 16 milyon renk derinliğne sahip TFT dokunmatik ekrana sahiptir. Menü geçişleri hızlı , kullanımı kolay şekilde tasarlanmıştır. Gelişmiş RF sinyal işleme program algoritmalarına sahiptir. Sinyal işleme ve doğru sonuç verme bakımından üniversal cihazlar ile test edilmiştir. Algılama frekans band aralığı 0-20Khz arasıdır. FFT Spektrum analizör sistemine sahiptir. Yüksek hızlı DSP mikrocontroller ( 40mibs 80Mhz )sayesinde eşsiz yapısı vardır.

Define-dedektörü

define dedektörü çoğu zaman araştırma sahalarında kullanıcıyı hüsrana uğratmaktadır. Toprak cinsine ve mineral durumuna göre sürekli olarak ayar yapmak gerekmektedir. Power pulse DSP33F gold serisinde toprak ayarları ve mineral durumu otomatik ayarlanır. Siz sadece araştırmanızı yaparsınız , dedektör ile uğraşmazsınız.

Metal ayrımı yapmayan dedektör, kullanıcıyı boşa yormaktan başka bir işe yaramaz. Kullanıcı algıladığı metalin değerlimi, değersizmi olduğunu, yer altında ne kadarlık alanda dağınık olduğunu, görmek ister. DSP 33F gold serisi cihazlar ile metal ayrımını çok iyi yaparsınız. 3D yer altı görüntüleme teknolojisi ile belli bir alanda ayrıntılı araştırma yapabilirsiniz. Araştırma yaptığınız alanın Uydu gps koordinatlarını not edebilirsiniz. Dsp 33F gold serisi dedektör sistemlerinde gelişmiş pc programları da mevcuttur. Pc ile kablolu ya da kablosuz iletişim kurabilmektedir.

Dedektör tamiri

 

Dedektör-tamiri

Dedektör Tamiri

Dedektör tamiri yapılırken, arızalı cihazın, dış kutusuna zarar vermeden içi açılmalıdır. İçi açılan cihaz ilk önce göz ile incelenmeli, dıştan fiziksel yanmış yada patlamış parça olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu inceleme sonrasında eğer bir hasar tespit edilememiş ise elektronik devre üzerindeki besleme katı tespit edilip çalışıp çalışmadığı bir ölçü aleti ile test edilmelidir. Çalışmıyorsa arızalı parça bulunup, yenisi ile değiştirilmelidir.

Dedektörlerde en çok arızaya sebep olan parçalarşunlardır; besleme katındaki regüle devreleri ya da arama bobini sürücü transistörleri.

Dedektör nasıl yapılır

Dedektör Nasıl Yapılır

Dedektör nasıl yapılır sorusunu, birkaç cümleyle açıklamaya çalışalım. Dedektör yapabilmek için kişinin elektronik bilgisinin olması gerekir, Fakat elektronikten anlamıyorsanız, bazı internet sitelerinde demonte elektronik komponent olarak satılan kitlerden satın alarak, sadece montajını yaparak ta bir cihaz toplayabilirsiniz.

Dedektör yapmaya karar veren kişi ilk önce çalıştığı onaylanmış bir dedektör şeması bulmalıdır. Daha sonra elektronik malzemele temin edip pcb çizimi yapmalıdır. Pcb çizimi yaparken kullandığı çizim programının kolay ve kullanışlı olması kullanıcı bakımından avantajlıdır.

Dedektör-nasıl-yapılır

PCB çizimi biten elektronik kart üzerine, komponentler lehimlenmelidir. Lehimleme sırasında parçalar fazla ısıdan korunmalıdır, mümkünse entegre devreler soket ile kullanılmalıdır. Montajı yapılan kart dış ortam manyetik alanlarından etkilenmesin diye metal ekranlanma ile yalıtılmalıdır.

Dedektörde bobin çapı , bobin kalınlığı , kaç spir sarılacağı hangi frekansta çalışacaksa, ona göre hesaplanmalıdır. Hesaplanmadan rasgele sarılan bobinler düşük hassasiyet gösterir.

ALTIN DEDEKTÖRÜ NASIL YAPILIR

Altın Dedektörü Nasıl Yapılır

Altın dedektörü nasıl yapılır ? Altın dedektörü yapmak isteyen amatör arkadaşlara tavsiyelerimiz şunlardır ;
1- Dedektör tasarımı yapacak teknik eleman iyi elektronik ve programcılık bilgilerine sahip olmalıdır.
2- Altın dedektörü, yani altın hassasiyeti artırılmış dedektör yapabilmek için RF bant geçiren filtre hesabı nın yapılması ve tasarlanması gerekmektedir.

Altın-dedektörü-yapımı

3- Altın dedektörü tasarımı yaparken ilk önce sıradan bir dedektör yapılıp , yapılan dedektörün hassasiyetinin olabildiğince artırılması gerekmektedir. Çünkü altın metali için filtre devreleri eklenince hassasiyet düşmektedir.
4- Dedektörde değerli değersiz metal tespiti yapılıp, grafikleri osilaskopta incelenmeli ve DSP Microcontroller ile bu grafikler yorumlanmalıdır.

5- Yorumlama yaparken metalin bütün spektruma etkisi ya da anlık düşey dalgaya etkisi belirlenebilmelidir.
6- Spektrum analiz ve grafik şekillendirme işlemleri için en uygun yazılım platformu matlab ‘dır.
7- Devre tasarımında ne kadar yüksek çözünürlüğe sahip ADC ( analog digital converter ) kullanılırsa ayırt edicilik o kadar iyi olur.
8- Devrede kullanılacak adc lere örnek verecek olursak Jfet girişli OPA140 ya da , ADA4637 kullanılabilir , bu opamplar yüksek giriş hassasiyete sahiptirler.

altın dedektörü nasıl yapılır ?