Dedektör Aydın

 

Dedektör-aydın

Dedektör Aydın

Aydın, birçok eski uygarlığa ev sahipliği yapan, önemli tarihsel geçmişi olan illerimizden birisidir. Aydın antik çağlarda Didyma, Nysa, Magnesia, Afrodisias gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Aydın’da birçok arazi sit arazisi ilan edilmiştir. Zengin tarihsel geçmişin etkilerinden dolayı tabiri caiz ise nereye kazma vursanız bir şeyler çıkmaktadır. Gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler doğal açık hava müzelerinde sergilenmektedir. Antik yerleşim yerleri, bütün dünyadan ilgi çekmektedir. Turistik gezi amaçlı birçok ülkeden ziyaretçiler gelmektedir.

Aydın, tarihi geçmişinin çok yoğun oluşu sebebi ile define avcılarının bir numaralı ilgi alanıdır diyebiliriz. Define avcıları belirledikleri hedeflere ulaşabilmek için çeşitli dedektör modelleri kullanırlar. Bu modeller; altın dedektörü, define dedektörü, metal dedektörü , manyetometre gibi birkaç ana başlıkta toplanırlar.

Metal dedektörü metallere duyarlı dedektör olarak bilinir. Metal yarımı yapan ya da yapmayan modelleri vardır. VLF dedektör ve pulse dedektör en yaygın metal dedektörü sistemleridir. Pulse dedektörler derin araştırma yapabilecek kabiliyette olan cihazlardır.

Bir cevap yazın