Dedektör Bursa

 

Dedektör-bursa

Dedektör Bursa

Bursa, Türkiye’nin en kalabalık dördüncü ilidir. Bursa, doğal güzellikleri ve tarihi geçmişi ile ilgi odağı olan önemli bir ilimizdir. Bursa’nın Türkiye için önemli bir başka özelliği, Osmanlı imparatorluğunun kuruluş ve ilk gelişim döneminin burada oluşudur. Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi eser barındırmaktadır. Günümüzde Bursa, Türkiye’nin önemli bir kaç sanayi şehirlerinden birisidir.

Bursa’da yapılan arkeolojik araştırma ve kazılar sonucunda, Yenişehir ilçesi yakınlarında menteşe höyüğü bulunmuştur.  Bulunan eserlerin 7 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar kazı çalışmalarından önce bölge hakkında bilgiler toplamakta, yüzey şekil analizleri yapmaktadırlar. Şüphe duyulan yerlerde metal dedektör ve manyetometre ile bulgu ve izler araştırılmaktadır.

Metal dedektörü yüzeysel araştırmalarda ( 0 – 3 metre ) Eski zamanlardan metal izleri bulmaya çalışır. Toprak altında metaller zamanın etkisi ile oksitlenir ( paslanır ) ve çürümeye başlar. Zamanla varlığını kaybeder. Bundan dolayı küçük parçalar değil de büyük nesneler araştırılır. Büyük nesneleri bulabilmek için Pulse induction sistemi ile çalışan dedektör kullanılır. Büyük araştırma başlığı ile derin aramalar yapılabilmektedir.

Metal dedektör seçimi yapılırken araştırılacak mekanın toprak cinsi iyi belirlenmelidir. Örneğin kumlu ve gevşek zeminlerde bütün metal dedektör modelleri iyi sonuçlar verebilir. Toprak, mineralli ve sert kuru zeminlerden oluşuyor ise, dedektör, pulse induction olmalı ve FFT spektrum sinyal analizi ile sinyal işleme özelliği bulunmalıdır. Power pulse dedektör modellerinde bu özellik mevcuttur.

Bir cevap yazın