Dedektör İstanbul

 

Dedektör-istanbul

Dedektör İstanbul

İstanbul tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış en önemli illerimizden birisidir. İstanbul’un yerleşim tarihi milattan öncelerine dayanır. Kent olarak yerleşim tarihi yaklaşık 3 bin yıl olduğu düşünülmektedir. İstanbul bu kadar eski ve tarihi yapısı nedeni ile define avcılarının ilgi odağı haline gelen önemli illerimiz içindedir. Define arayıcıları çeşitli dedektör modelleri ile araştırma yaparlar. Toprak altı derin araştırma gereken yerlerde manyetometre kullanırlar. Yüzeysel araştırmalarda ( 0 – 40cm )  vlf dedektör sistemlerinden, orta derinlik araştırmalarda ( 0- 3m) pulse induction detektörlerden yararlanırlar.

Dedektör ile istanbul’da araştırma yapabilmek kolay iş değildir. Bilindiği gibi İstanbul, nüfus olarak çok kalabalıktır.  Ayrıca, araştırma yapabilmek için gereken izinlerin alınması da çok zor olmaktadır. İstanbul’da, dedektör üretimi ve satışı yapan birçok firma vardır. Bu firmalar çeşitli özelliklerde dedektör modelleri ile müşterilerine  farklı seçenekler sunarlar. Kullanıcı her şey den önce alacağı dedektör ile nasıl bir bölgede araştırma yapılacağını, dedektör’ün o bölge şartlarına uyumlu çalışıp çalışmayacağını, araştırması gerekir.

Bazı dedektör markaları dünyaca ün yapmış tanınmış markalar haline gelmişlerdir. Bu dedektör markaları her yıl yeni modellerini tanıtıp, yüksek fiyatlardan müşterilerine satış yaparlar. Yüksek fiyat çok gelişmiş anlamında müşteriye lanse edilir. Fakat durum hiç de öyle değildir. Alış veriş yapan müşteriler aldıkları pahalı cihazları sıradan markasız cihazlar ile karşılaştırdıklarında aralarında yüzde 20 den fazla fark göremezler.

Bir cevap yazın