Dedektör İzmir

 

Dedektör-izmir

Dedektör İzmir

İzmir, bilinen insan tarihinin ilk zamanlarından günümüze dek yerleşim yeri olmuştur. Tarihsel etkinliğin bu denli yoğun etkileri, Tarihi eser ve tarihsel mekanların çok ve yaygın olması sonucunu doğurmuştur. Özellikle Helenistik dönemden kalan tarihi eserler turizm açısından da ilgi çekici bir yön oluşturmaktadır. Tarihi eser ve kalıntılar toprak üzerinde ne kadar çok ise toprak altında da gün yüzüne çıkmak için bekleyen bir o kadar kalıntı vardır. Bundan dolayı dedektör ile define avcılığı yapan insanların önemli ilgi odaklarından birisidir.

İzmir’de birçok sit arazileri bulunur. Bu alanlarda izinsiz dedektör ile araştırma yapmak yasalara aykırıdır. Fakat maalesef izinsiz kaçak kazılar yapılmakta ve tarihi eserler bilinçsiz insanlar tarafından çıkarılmaya çalışırken deformasyona uğratılıp zayi edilmektedir.

İzmir’de toprak altında, eski tarihi yerleşim yerleri ve heykeller çokça bulunur. Heykel ve tarihi yaşam alanlarında dedektör ile araştırma yapmak işe yaramaz. Bu tip araştırma yerlerinde manyetometre                          ( magnetometer ) denilen cihazlar kullanılmalıdır. Manyetometre ile yapılan araştırmalarda toprak altında 0 – 10 metre derinliklerde gömülü nesneler tespit edilebilmektedir. Manyetometre, ortamın doğal manyetik alan çizgilerini sıfır kabul eder, eğer toprakta sonradan işlenerek yapılmış doğal olmayan manyetiklik kazanmış bir cisim-nesne var ise, bu durumda sıfır kabul edilen manyetiklikte artış ya da azalışlar gözlemlenmektedir.

Bir cevap yazın