Dedektör nasıl yapılır

Dedektör Nasıl Yapılır

Dedektör nasıl yapılır sorusunu, birkaç cümleyle açıklamaya çalışalım. Dedektör yapabilmek için kişinin elektronik bilgisinin olması gerekir, Fakat elektronikten anlamıyorsanız, bazı internet sitelerinde demonte elektronik komponent olarak satılan kitlerden satın alarak, sadece montajını yaparak ta bir cihaz toplayabilirsiniz.

Dedektör yapmaya karar veren kişi ilk önce çalıştığı onaylanmış bir dedektör şeması bulmalıdır. Daha sonra elektronik malzemele temin edip pcb çizimi yapmalıdır. Pcb çizimi yaparken kullandığı çizim programının kolay ve kullanışlı olması kullanıcı bakımından avantajlıdır.

Dedektör-nasıl-yapılır

PCB çizimi biten elektronik kart üzerine, komponentler lehimlenmelidir. Lehimleme sırasında parçalar fazla ısıdan korunmalıdır, mümkünse entegre devreler soket ile kullanılmalıdır. Montajı yapılan kart dış ortam manyetik alanlarından etkilenmesin diye metal ekranlanma ile yalıtılmalıdır.

Dedektörde bobin çapı , bobin kalınlığı , kaç spir sarılacağı hangi frekansta çalışacaksa, ona göre hesaplanmalıdır. Hesaplanmadan rasgele sarılan bobinler düşük hassasiyet gösterir.

Dedektör Yapımı

Metal dedektörü yapımı konusunda, izlenmesi gereken yollar ile ilgili bilgi verelim. Metal dedektörleri isminden de anlaşılacağı üzeri metale duyarlı dedektör çeşididir. Metaller, dedektörün arama bobini üzerinde, rezonans etkisi yaratır ve bu etki elektronik algılayıcı parçalar vasıtası ile insanlar tarafından fark edilir, izlenebilir hale getirilir. Arama bobini üzerinden geçirilen akım, (pulse) ne kadar büyükse, cisim ile etkileşim mesafesi o kadar fazla olur.

Bobin üzerindeki magnetik alanın yoğunluğu bobine olan uzaklığın karesi ile doğru orantılı olarak azalma etkisi gösterir. Bobin üzerindeki voltaj indüklenmesi ne kadar fazla olursa, tabi belirli frekanslar için belirli oranlar vardır, bobin çevresindeki magnetik alan ,doğru orantılı artış gösterir. Bobin üzerinde, magnetik alanın sönümlenme süresi ortalama 10 – 20 mikrosaniye arasıdır. Bu süre içerisinde bobin üzerindeki magnetik sönümlenme bir mikroişlemci ile izlenmeli ve bu sönümlenmeler hakkında yorum yapılmalıdır.

 

Dedektör yapımı sırasında kullanılacak Digital signal processor yüksek hızlı ve yüksek ADC çözünürlüğe sahip olmalıdır. Giriş hassasiyeti ve tepki hızı ne kadar iyi ise o kadar doğru sonuçlar alınabilir. Bazı microcontroller port girişlerinde giriş voltaj hassaiyeti düşüktür. Bu tip işlemci kullanılacak ise bant genişliği yüksek olan yüksek kazançlı bir op-amp, girişe takılmalıdır.

Dedektörlerde kullanılan bobin çapı ne kadar büyükse algılama derinliği o kadar fazla olur. Fakat büyük bobin kullanıldığı zaman küçük nesnelere karşı hassasiyet azalmaktadır. Bundan dolayı çift bobin ile aralştırma alanına gitmekte fayda vardır.

 

Bir cevap yazın