Define dedektörü

Define dedektörü

Power pulse DSP 33F gold serisi define dedektörü kolay kullanımı , Tam dijital yapısı , özgün tasarımı ile diğer firmaların ürettiği cihazlardan farklıdır. Bu dedektörde altın hassasiyeti artırılmıştır. Yüksek güçlü pulse induction elektromağnetik sinyaller oluşturur, çok derin aramalar yapabilir. Hassasiyeti çok yüksektir (1 uv ) , büyük arama başlığı takıldığında küçük nesneleri de algılayabilmektedir. Define arayıcıları için özel üretilmiş bir cihazdır. 16 milyon renk derinliğne sahip TFT dokunmatik ekrana sahiptir. Menü geçişleri hızlı , kullanımı kolay şekilde tasarlanmıştır. Gelişmiş RF sinyal işleme program algoritmalarına sahiptir. Sinyal işleme ve doğru sonuç verme bakımından üniversal cihazlar ile test edilmiştir. Algılama frekans band aralığı 0-20Khz arasıdır. FFT Spektrum analizör sistemine sahiptir. Yüksek hızlı DSP mikrocontroller ( 40mibs 80Mhz )sayesinde eşsiz yapısı vardır.

Define-dedektörü

define dedektörü çoğu zaman araştırma sahalarında kullanıcıyı hüsrana uğratmaktadır. Toprak cinsine ve mineral durumuna göre sürekli olarak ayar yapmak gerekmektedir. Power pulse DSP33F gold serisinde toprak ayarları ve mineral durumu otomatik ayarlanır. Siz sadece araştırmanızı yaparsınız , dedektör ile uğraşmazsınız.

Metal ayrımı yapmayan dedektör, kullanıcıyı boşa yormaktan başka bir işe yaramaz. Kullanıcı algıladığı metalin değerlimi, değersizmi olduğunu, yer altında ne kadarlık alanda dağınık olduğunu, görmek ister. DSP 33F gold serisi cihazlar ile metal ayrımını çok iyi yaparsınız. 3D yer altı görüntüleme teknolojisi ile belli bir alanda ayrıntılı araştırma yapabilirsiniz. Araştırma yaptığınız alanın Uydu gps koordinatlarını not edebilirsiniz. Dsp 33F gold serisi dedektör sistemlerinde gelişmiş pc programları da mevcuttur. Pc ile kablolu ya da kablosuz iletişim kurabilmektedir.

Define aramak için kullanılan farklı farklı yöntemler vardır. İlk önce akla gelen, metal dedektörü ile araştırma yapmaktır. Fakat işin uzmanları bu yöntemin pek işe yaramadığını bilirler. Metal dedektörleri yüzeysel aramalarda etkili sistemlerdir. Toprak altındaki derin mesafelerden metal algılaması yapabilen cihazlar, pulse induction prensibi ile çalışırlar. Bu dedektörler, en fazla üç metreden metal algılaması yapabilmektedirler. Yoğun ve kalın kayaların içerisinde yada altında gizlenen nesnelerin tespitinde çok başarlı değildirler.

Profesyonel define arayıcı ekipler GPR radar sistemleri ve manyetometrelerden faydalanmaktadırlar. GPR radarlar, toprak yüzeyinden 30-40 metre derinlerdeki nesneleri algılayıp, gösterebilme kabiliyetine sahip olan cihazlardır. GPR radar verilerinin okunup anlaşılması eskiden zordu. Bu konuda eğitim almış insanlar bu cihazları kullanabiliyordu. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesi ile kolay ve anlaşılır cihazlar üretilmeye başlanmıştır. Power pulse GPR radar, bu sistemlerden birisidir. GPR radarın fiyatlarının yüksek oluşu, yaygın olmayışının en önemli sebebidir. Fakat manyetometre dedektörler, fiyat olarak daha uygun ve yaygın kullanıma sahiptirler.

Manyetometre dedektör kullanılarak yapılan araştırmalarda, toprak altı 7-10 metre derinliklerdeki bulunan nesneler algılanabilmektedir. Manyetometreler, heykel, lahit, mezar, tünel, gibi sonradan oluşturulmuş yerlerin tespitinde aranılan en önemli cihazdır.

define dedektörü denilince akla gelmesi gereken iki cihaz vardır. Bunlar, GPR radar ve manyetometre. Diyelim ki bu iki cihazdan birisi ile nesne tespiti yapıldı. Metal dedektörü ikinci planda devreye girer. Tespitin yapıldığı bölgede yüzeysel metal araştırması yapmak için metal dedektörlerinden faydalanılır. Eğer yüzeysel metal bulunmuyorsa ( 0 – 3 metre ), metal dedektörü ile nesne tespiti yapılamaz.

GPR radar sistemlerinin algılama derinliği kullanılan frekansa göre değişir, örneğin en yaygın kullanılan frekans 100Mhz’dir. Bu frekansta 0-30 mere arası derinliklerden nesne algılanması yapılabilmektedir.

Manyetomere dedektör sistemlerinin algılama mesafesi 0-10 metre arasındadır.

VLF dedektörlerde toprak altı maksimum algılama mesafesi 0-2 metre arasındadır.

Pulseinduction dedektörlerde toprak altı maksimum algılama mesafesi 0-3 metredir.

 

Bir cevap yazın