Category Archives: Genel

Dedektör Kırklareli

 

Dedektör-kırklareli

Dedektör Kırklareli

Kırklareli, tarih öncesi çağlardan beri çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Kırklareli ‘nin aşağıpınar ve Eriklice köyleri arasında bulunan höyükler bunu kanıtlamaktadır. Bulunan ‘tilkiburnu ‘ höyüğü, Kırklareli’nin  yerleşim tarihinin son kalkolitik döneme kadar uzandığını göstermektedir. Kırklareli dedektör kullanıcılarının gözde mekanlarından birisidir.

Kırklareli’nin ilçeleri, Babaeski, Demirköy, Lüleburgaz, Kofçay,  Pehlivanköy, Vize ve Pınarhisar’dır.  Kırklareli’nde Tarihi yerler arasında Kanlıgeçit höyüğü ve aşağıpınar höyüğü dikkat çekmektedir. Bulunan çok sayıdaki tarihi eser ve yapıtlar bölgeyi dedektör kullanıcıları için ilgi çekici hale getirmiştir. Taş yapıtlar ve tarihi yerleşim yerleri, Manyetometre dedektör modelleri ile kolayca keşfedilebilir özelliktedir.

Dedektör Düzce

 

Dedektör-düzce

Dedektör Düzce

Düzce’nin bilinen tarihi M.Ö 1390 yıllarına uzanmaktadır. Düzce’de Roma, pers, Lidya, Bizans Selçuklu ve Osmanlı imparatorluğunun izleri vardır. Zengin tarihsel geçmişi olan Düzce, bir çok açıdan medeniyetlerin önemli merkezlerden biri yapmaktadır. Düzce’de çeşitli tarihi eseler bulunmuştur bunlar, arasında en önemlileri, Düzce’ye bağlı Konuralp beldesinde yer alan antik şehir ‘ prisias ad hypium’ dur. Konuralp’in en önemli tarihsel zenginliğini gösteren önemli kalıntılardan biri de antik tiyatrosudur. Tiyatro’nun bulunduğu bölgelerde dedektör ile yapılan araştırmalarda eski sikkelere rastlanmıştır. Metal dedektör ile yapılan araştırmalarda 0-3 metre arasındaki metal nesnelere ulaşılabilmektedir.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde tarihi Ceneviz kalesi bulunmaktadır. Kale çevresinde bulunan plajlar ve doğal güzellikler bölgeyi ilgi odağı haline getirmiştir. Bölge yaz aylarında çevre illerden günübirlik gelen yerli turistlerin uğrak mekanlarından birisidir. Düzce’nin Konuralp ilçesinde 1959 yılında bulunan fakat sonradan üzeri kumla kapatılan mozaikler, 1997 senesinde temizlenerek tekrar gün yüzüne çıkarılmıştır. Mozaiklerde orpeus, çevresinde hayvanlar ve köşelerinde kadın başı figürleri bulunmaktadır. Düzce, zengin tarihsel geçmişi sebebi ile define avcılarının önemli ilgi alanlarından birisidir. Dedektör kullanıcıları Düzce’de umutlu ve heyecan veren maceralar yaşamaktadırlar.

Dedektör Antalya

 

Dedektör-Antalya

Dedektör Antalya

Antalya, ülkemizin en eski tarihi yerleşim yerlerinden birisidir. Bilinen en eski tarihi milattan önce 133 yılları civarlarındadır. Antalya, 2. Attolos tarafından bu yıllarda kurulmuştur. Eski çağlarda Antalya’nın merkez kısmına çok verimli anlamında Pamphylia, batı kesimlerine ise Lykia ismi verilirdi. Antalya ili Türkiye’nin güneyinde Akdeniz’in merkez kuzeyinde yer alan tarihi ve çok önemli turizm merkezimizdir. Antalya havası itibari ile her mevsim sıcak ve ılıman geçer. Nem miktarı yaz aylarında olması gerekenden çok daha yüksektir. Yoğun tarihi geçmişi ve eserleri ile dedektör kullanıcıları bu ilimize özel bir önem vermektedirler.

Antalya dedektör kullanımı bakımından en zengin illerimiz arasındadır. Kumsallarda yaz aylarında yitirilen takı ve ziynet eşyaları meraklı arayıcıların hedefleri arasındadır. Kumsallarda kullanılan dedektör tipi genelde VLF dedektör’dür. VLF dedektörler kumlu yüzeylerde küçük nesnelere duyarlı ve değerli-değersiz metalleri iyi ayırt eden sitemdir. Yüksek kesimlerde ve yerleşim yerleri yakınlarında sit alanları bulunmaktadır. Dedektör kullanıcıları Sit alanlarında izinli olmayan kaçak aramalar yapmakta, çoğu zaman da bulunan tarihi eserlere zarar vererek gün yüzüne çıkarmaktadırlar.

Dedektör Samsun

 

Dedektör-samsun

Dedektör Samsun

Samsun, Karadeniz bölgesinin en gelişmiş şehridir. Sanayi, ticaret, sağlık ve ulaşım bakımından bölgenin parlayan yıldızıdır. Samsun nüfus bakımından Türkiye’nin on altıncı büyük şehridir. Samsun’un tarihi geçmişi milattan öncesine dayanmaktadır. Bilinen tarih sahnesinde Samsun’da Hititler, persler, Pontus, roma ve Bizanslılar, en sonunda Osmanlı imparatorluğu ve Türkler varlık göstermiştir. Samsun zengin tarihsel geçmişi ile tarihi eserlerin çok olduğu bir ilimizdir. Samsun ve çevresinde çok eski zamanlardan kalma birçok define diye tabir edilebilecek tarihi eserler çıkmaktadır.

Define dedektörü ile araştırma yaparken diyelim ki dedektör sinyal verdi. Sinyal alınan yerin çevresi de araştırmalıdır. Çevrede farklı bir nesne algılanırsa, algılanan yerlere işaretler konulmalıdır. Dedektör 3D moduna alınıp yeraltı nesnel grafiği belirlenmelidir. Daha sonra yetkili mercilerden izin alınarak kazı çalışmaları yapılabilir. Dedektör ile algılanamayan tarihi eser nesneler de vardır. Örneğin heykeller, yazıtlar, ya da içi oyulmuş taş içerisinde muhafaza edilmiş değerli metal nesneler, Bu tip tarihi eserlerin keşif çalışmasında manyetometre kullanılmaktadır. Manyetometre, toprak yüzeyinin 10 metre altındaki bu tip nesneleri rahatlıkla bulabilmektedir.

Dedektör modellerinden vlf dedektör ile yüzeysel araştırmalarda kullanılan küçük çaplı başlıklar küçük metal nesnelerin tespitinde çok işe yaramaktadır.

Dedektör İzmir

 

Dedektör-izmir

Dedektör İzmir

İzmir, bilinen insan tarihinin ilk zamanlarından günümüze dek yerleşim yeri olmuştur. Tarihsel etkinliğin bu denli yoğun etkileri, Tarihi eser ve tarihsel mekanların çok ve yaygın olması sonucunu doğurmuştur. Özellikle Helenistik dönemden kalan tarihi eserler turizm açısından da ilgi çekici bir yön oluşturmaktadır. Tarihi eser ve kalıntılar toprak üzerinde ne kadar çok ise toprak altında da gün yüzüne çıkmak için bekleyen bir o kadar kalıntı vardır. Bundan dolayı dedektör ile define avcılığı yapan insanların önemli ilgi odaklarından birisidir.

İzmir’de birçok sit arazileri bulunur. Bu alanlarda izinsiz dedektör ile araştırma yapmak yasalara aykırıdır. Fakat maalesef izinsiz kaçak kazılar yapılmakta ve tarihi eserler bilinçsiz insanlar tarafından çıkarılmaya çalışırken deformasyona uğratılıp zayi edilmektedir.

Dedektör İstanbul

 

Dedektör-istanbul

Dedektör İstanbul

İstanbul tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış en önemli illerimizden birisidir. İstanbul’un yerleşim tarihi milattan öncelerine dayanır. Kent olarak yerleşim tarihi yaklaşık 3 bin yıl olduğu düşünülmektedir. İstanbul bu kadar eski ve tarihi yapısı nedeni ile define avcılarının ilgi odağı haline gelen önemli illerimiz içindedir. Define arayıcıları çeşitli dedektör modelleri ile araştırma yaparlar. Toprak altı derin araştırma gereken yerlerde manyetometre kullanırlar. Yüzeysel araştırmalarda ( 0 – 40cm )  vlf dedektör sistemlerinden, orta derinlik araştırmalarda ( 0- 3m) pulse induction detektörlerden yararlanırlar.

Dedektör ile istanbul’da araştırma yapabilmek kolay iş değildir. Bilindiği gibi İstanbul, nüfus olarak çok kalabalıktır.  Ayrıca, araştırma yapabilmek için gereken izinlerin alınması da çok zor olmaktadır. İstanbul’da, dedektör üretimi ve satışı yapan birçok firma vardır. Bu firmalar çeşitli özelliklerde dedektör modelleri ile müşterilerine  farklı seçenekler sunarlar. Kullanıcı her şey den önce alacağı dedektör ile nasıl bir bölgede araştırma yapılacağını, dedektör’ün o bölge şartlarına uyumlu çalışıp çalışmayacağını, araştırması gerekir.

Dedektör Bursa

 

Dedektör-bursa

Dedektör Bursa

Bursa, Türkiye’nin en kalabalık dördüncü ilidir. Bursa, doğal güzellikleri ve tarihi geçmişi ile ilgi odağı olan önemli bir ilimizdir. Bursa’nın Türkiye için önemli bir başka özelliği, Osmanlı imparatorluğunun kuruluş ve ilk gelişim döneminin burada oluşudur. Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi eser barındırmaktadır. Günümüzde Bursa, Türkiye’nin önemli bir kaç sanayi şehirlerinden birisidir.

Bursa’da yapılan arkeolojik araştırma ve kazılar sonucunda, Yenişehir ilçesi yakınlarında menteşe höyüğü bulunmuştur.  Bulunan eserlerin 7 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar kazı çalışmalarından önce bölge hakkında bilgiler toplamakta, yüzey şekil analizleri yapmaktadırlar. Şüphe duyulan yerlerde metal dedektör ve manyetometre ile bulgu ve izler araştırılmaktadır.

Dedektör Aydın

 

Dedektör-aydın

Dedektör Aydın

Aydın, birçok eski uygarlığa ev sahipliği yapan, önemli tarihsel geçmişi olan illerimizden birisidir. Aydın antik çağlarda Didyma, Nysa, Magnesia, Afrodisias gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Aydın’da birçok arazi sit arazisi ilan edilmiştir. Zengin tarihsel geçmişin etkilerinden dolayı tabiri caiz ise nereye kazma vursanız bir şeyler çıkmaktadır. Gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler doğal açık hava müzelerinde sergilenmektedir. Antik yerleşim yerleri, bütün dünyadan ilgi çekmektedir. Turistik gezi amaçlı birçok ülkeden ziyaretçiler gelmektedir.

Aydın, tarihi geçmişinin çok yoğun oluşu sebebi ile define avcılarının bir numaralı ilgi alanıdır diyebiliriz. Define avcıları belirledikleri hedeflere ulaşabilmek için çeşitli dedektör modelleri kullanırlar. Bu modeller; altın dedektörü, define dedektörü, metal dedektörü , manyetometre gibi birkaç ana başlıkta toplanırlar.

Metal dedektörü metallere duyarlı dedektör olarak bilinir. Metal yarımı yapan ya da yapmayan modelleri vardır. VLF dedektör ve pulse dedektör en yaygın metal dedektörü sistemleridir. Pulse dedektörler derin araştırma yapabilecek kabiliyette olan cihazlardır.

Dedektör Ankara

 

Dedektör-Ankara

Dedektör Ankara

Ankara’nın yerleşim geçmişi tunç çağına kadar uzanmaktadır.  Tarihsel olarak Ankara’da yaşamış uygarlıklar şunlardır; Hititler, Firigler, Lidyalılar, Pers imparatorluğu, Helenler, Galatyalılar, Romalılar, Gotlar ve Araplar, Bizanslılar, Selçuklular , Osmanlı imparatorluğu ve günümüzde Türkiye cumhuriyeti. Tarihi geçmişi nedeni ile Ankara Arkeolojik araştırmalar ve define avcıları için ilgi çekici bir yer haline gelmiştir.

Ankara’da araştırma yapan define avcılarının kullandığı dedektör tipi genelde pulse induction’dur. Bu tip dedektör ile sert ve mineralli topraklarda araştırma yapmak çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.  Pulse induction dedektör sistemleri kullanım bakımından vlf detektör modeline göre daha zahmetlidir. Vlf dedektör az enerji harcar, hafif ve kullanışlı bir cihazdır. Pulse dedektör ise daha çok elektriksel enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle genelde küçük aküler ile beraber kullanılmaktadır. Ağır ve zor kullanışlı cihazlardır. Fakat derin araştırmalar yapabilmek için en uygunu pulse dedektör’dür.

Pulse induction yöntemi ile çalışan dedektör modelleri içerisinde en çok ilgi çeken marka power pulse dedektör firmasının ürünleridir. Altın dedektörü, metal dedektörü ve define dedektörü modelleri ile kullanıcılara çeşitli seçenekler sunmaktadırlar.