GPR RADAR dedektör

GPR radar dedektör

GPR radar (Ground Penetrating Radar) yeraltı araştırmalarında kullanılan bir dedektör çeşididir. Bilinen standart dedektör sistemlerine kıyasla çok daha derinlerden nesne tespiti yapabilir. GPR radar, her türlü elektromanyetik dalgaları yansıtabilen yüzeyler için, nesnel tespit yapabilme özelliğine sahiptir. Çalışma frekansları hF, VHF ve UHF olarak üç sınıfta toplanır. HF frekans bandı aralığında ( 2- 30 mhz ) çalışan radarlar, büyük nesnelere duyarlıdır. Daha çok jeofizik ve yer altı şekillerinin incelenmesinde kullanılırlar. Yeryüzünün 0-70 metre derinliklerindeki nesneleri tespit edebilirler.

Gpr-radar-dedektör

VHF frekans bandında çalışan GPR radarlar ( 30 – 300Mhz ), Yüksek çözünürlüklü, orta boy ve küçük nesnelere de duyarlıdırlar. Toprak yüzeyinden 0 – 30 metre derinliklerdeki nesnelerin tespitinde kullanılırlar.

UHF frekans bandında çalışan GPR radarlar ( 300Mhz – 3Ghz ) küçük nesnelere duyarlıdırlar. Yüzeysel araştırmalarda kullanılırlar. 0 – 4 metre aralığında etkilidirler.

GPR radar dedektör sistemleri çağımızın teknolojik imkanları ile kişisel kullanıma uygun hale gelmiştir. Artık profesyonel eğitim almamış insanlar da GPR radarları kullanabilmektedirler. Eski zamanlarda GPR verileri toplanır, bir bilgisayarda analiz edilir ve işin uzmanları tarafından değerlendirme yapılırdı. Şimdi bir bilgisayar yazılımı ve donanımsal malzemelerin gelişimi ile anlık verileri ekrandan takip etmek mümkün olmaktadır.

GPR radar dedektör sistemleri her türlü yer altı nesne tespitinde kullanılabilecek cihazlardır. Standart dedektör sistemlerinde hayal edilemeyecek derinliklerdeki nesnelerin tespitini yapmak mümkün hale gelmiştir. GPR radar dedektör kullanımı basittir. GPR radarlar jeoloji ve arkeoloji alanlarında en çok ihtiyaç duyulan araştırma cihazlarıdır. Eski yerleşim yerleri, mezarlar, tünel ve lahitlerin tespitinde en kullanışlı ve kesin sonuçlar verebilen cihazlardır.

GPR radarların başlıca kullanım alanları şunlardır, Kişisel hobi amaçlı yer altı nesne araştırmalarında, oto yollarında, yol altı muayenesi işlemlerinde, Jeoloji, arkeoloji, Köprülerin muayenesinde, tarım ve ormancılık alanlarında, madencilikte, askeri alanlarda, adli olaylarda kullanılırlar, geniş kullanım alanına sahiptirler.

 

Bir cevap yazın