Magnetometer-Manyetometre

Magnetometer – Manyetometre

Magnetometer – manyetometre, manyetik cisim ve manyetik alanların tespiti için geliştirilmiş bir ölçü aletidir. Manyetometreler, farklı hassasiyet ve yapılarda üretilmiştir. 1-2-3 eksenli ( x – y – z ) ölçüm yapan manyetometre vardır.
Manyetometre ile ölçüm yapılan elektriksel manyetik alanın büyüklüğüne verilen isim GAUSS dur. Gauss yasası olarak bilinir. Bu yasayı alman fizikçi Carl Friedrich Gauss ( 1777 – 1855 ) ortaya koymuştur. Gauss yasasında bir yüzeyden gecen elektriksel akının oluşturduğu maynetik kuvvet ve kuvvet yönleri incelenir. Manyetometre – magnetometer.

Manyetometre

Manyetometre yapı itibarı ile elektronik bir kart ve algılayıcı sensör , transformatörden oluşur. Sistemin kalbini ve hassasiyetini tranformatör belirler. Transformatör içerisinde kullanılan nüvenin cinsine bağlı olarak hassasiyet değişmektedir. Nüvede kullanılan metal permalloy dur. Permalloy kalitesi ve maynetik özelliklerine göre farklı kalitelerde üretilmektedir.

Manyetometre ile, manyetik alan tespiti araştırması yaparak , eski yerleşim yerleri, lahitler, tüneller ya da manyetik özellik kazanmış metaller tespit edilebilmektedir. Hassas manyetometreler yüzeyden 8 – 10 metre derinde gömülü nesnelerin tespitini yapabilmektedir. Bu derinliklerden en gelişmiş dedektörler bile metal tespiti yapamazlar. Metal dedektörleri 1-3 metre derinliklerinde metal araması yapabilir.

Bir cevap yazın