Manyetometre Dedektör Nasıl Çalışır

Manyetometre dedektör nasıl çalışır?

Manyetometre, manyetik etkiyi ölçmeye yarayan araçtır. Nesneler üç şekilde manyetiklik kazanırlar. Bunlar, etki ile manyetik özellik kazanma, dokunma ile manyetik özellik kazanma, sürtünme ile manyetik etki kazanma. Manyetiklik özelliği kazanmış nesneler bu durumlarını çok uzun süreler muhafaza ederler. Manyetomere ( magnetometer ) dedektör ölçüm cihazları ile bu nesneler tespit edilebilmektedir. Ayrıca manyetik kutup bilgisi ve manyetiklik düzeyi hakkında da bu cihazlar bize bilgi verebilmektedir.

Manyetometre

Dünyamızın kendine özgü manyetik alan çizgileri bulunmaktadır. Dünyanın manyetik alan çizgileri güney kutbundan çıkıp kuzey kutbundan dünyanın çekirdek merkezine geri döner. Dünyamızı çevreleyen bu manyetik kuvvetler, güneşten ve uzaydan gelen çeşitli yüklü tanecik ve enerji taşıyan ışınları yansıtma ve koruma görevini görürler.

Manyetometre dedektör kullanımında, dünyanın doğal manyetik alan kuvvetlerinin yönleri incelenir, sapma ve açı farklılıkları saptanır, ve çeşitli nesnelerin tespiti yapılabilir. Bu konuyu biraz daha açık izah etmek istersek; Diyelim deniz yüzeyindeyiz, denizin derinliklerinde tam alt kısmımızda bir deniz altı olsun. Deniz altı metal oluşu ve işlenmiş metal materyallerden yapıldığı için kazanmış olduğu bir manyetikliğe sahiptir. Bu etki dünyanın doğal manyetik alan çizgilerinde açısal farklılıklar oluşturmaktadır. Manyetometre dedektör ölçüm cihazı ile tespiti yapılabilmektedir.

Benzer şekilde, kara üzerinde eski yerleşim yerleri, mezarlar, tüneller, lahitler, ve bunlara benzeyen sonradan etki ile manyetiklik kazanmış nesnelerin tespiti manyetometre dedektör sistemleri ile yapılabilmektedir. Manyetometre dedektörler farklı hassasiyet ve farklı elektronik tasarımlar ile üretilmişlerdir. Hassas bir manyetometre 1cm x 2cm lik küçük bir sıradan mıknatısın etkisini 3-5 metre uzaklıklardan görebilmelidir.

Manyetometre ölçüm cihazları uygun fiyatlıdır. Araştırmalarda kesin sonuçlara ulaşmada en etkili yöntemler arasındadırlar.

Bir cevap yazın