Manyetometre metal dedektörü

Manyetometre-dedektör

Manyetometre metal dedektörü olarak kullanılabilir mi?

Manyetometre, manyetik alan yoğunluğunu ölçen, ölçüm cihazıdır. Bütün nesneler belirli miktarlarda manyetik özellik taşırlar. Dolayısı ile manyetometre ile nesne tespiti yapılabilir. Manyetometre ölçüm cihazları dedektör olarak kullanılabilmektedir. Metal dedektörü toprak altında, maksimum üç metre derinliğe kadar, hacimsel olarak büyük nesneleri tespit edebilmektedir. Manyetometre dedektör cihazları ise, yüzeyden 7 – 10 metre derinlerdeki nesnelerin yerini tespit edebilmektedir. Yani manyetometreler, diğer metal dedektörlerinin ulaşamadığı derinliklere ulaşabilirler.

Bazı dedektör üretici firmalar, ticari amaçlı olarak, bu konularda araştırma yapan insanları yanıltmaktadırlar. Örneğin pulse induction metal dedektörü ile ilgileniyorsunuz diyelim, algılama mesafesi bobin çapının 3-3.5 katı kadardır. 50cm çapında araştırma başlığımız olduğunu düşünelim, maksimum 175cm den büyük nesneleri algılar. Havadaki algılama miktarı, toprak altına göre biraz daha fazladır. VLF dedektörlerde algılama mesafesi daha kısadır. Test edenler bilirler ki toprak altında 60-80cm yi geçen cihaz yoktur. Diğer alan tarama diye satılan uyduruk, ne olduğu belirsiz şeyden bahsetmek bile hatadır.

Profesyonel araştırma ekipleri Toprak altı define, tünel, lahit, mezar, yer altı şehri, ve buna benzer konularda araştırma yaparken ilk ihtiyaç duydukları sistem, GPR Radar ya da Doppler radar cihazlarıdır. 100Mhz VHF cihazlar 0-30 metre nesnel algılama yapabilen sistemlerdir. Bu cihazlar fiyat olarak diğer sistemlerden, biraz daha yüksek oldukları için, yüzeysel araştırmalarda manyetometre dedektörler tercih edilir. Manyetometre dedektör algılama mesafesi toprak altı 7- 10 metre kadardır.

GPR radar ve manyetometreler ile ulaşmak istediğiniz hedefe kolayca ulaşırsınız. Diğer metal dedektörleri ile yüzeysel araştırmalar yapıp, yüzeye yakın yerlerdeki, irili ufaklı metal nesnelerin tespitini yaparsınız.

Bir cevap yazın