Metal dedektörü özellikleri

Metal-dedektörü-özellikleri

Metal dedektörü özellikleri

Dedektör üretici firmalar çeşitli özelliklerde dedektör modelleri üretmişlerdir. Kullanıcı, ürün incelemesi yaparken birçok teknik ve teknolojik ürün özelliği ile karşılaşmaktadır. Bu özellikler bazen anlaşılır bazen de anlaşılası çok mümkün olmayan mesleki bilgilerden oluşmaktadır. İnsanlar doğru kararı verebilmek ve ihtiyacı olan ürüne ulaşabilmek için, internette forum sitelerinden tavsiyeleri okurlar, bazen de kendi çevrelerinden kullanıcılara danışırlar.

Dedektör özellikleri kullanım özelliklerine göre farklılıklar gösterir. Yüzeysel ve küçük nesneler aranmak isteniyorsa VLF dedektör modelleri tercih edilmelidir. VLF dedektör sistemlerinde değerli ve değersiz metal ayrımı iyidir. En avantajlı özelliklerinden birisi de hafif ve çok kullanışlı bir yapıda olmalarıdır. Uzun pil ömrüne sahiptirler. Fakat 50cm ve daha derin aramalarda kullanıcıyı hüsrana uğratmaktadırlar.

Pulse dedektörler, VLF detektörlere göre daha derinden metal algılaması yapabilirler. Kullanımlarda şu tespit edilmiştir. Arama başlığının üç katı mesafeden metal algılaması yapılabilmektedir. Örneğin 50cm çaplı bobin en fazla 150cm uzağındaki metali görebilmektedir. Bu mesafe kararlı çalışma uzaklığıdır. 1 metrekare bobinler ile yaklaşık 3 metre mesafelere çıkılabilmektedir. Bobin çapı artınca küçük nesnelere olan hassasiyet azalmaktadır. Pulse induction dedektör sistemleri değerli-değersiz metal ayrımını yapabilirler. Pulse dedektörler VLF dedektörlere göre daha çok enerji harcarlar. Daha hacimli ve daha ağır olurlar. Bundan dolayı kullanış bakımından daha zahmetlidirler.

Dedektörlerde hangi özellikler aranmalıdır?

  1. Dedektör, değerli – değersiz metal ayrımını iyi yapabilmelidir.

  2. Elektromanyetik spektrum analizör özelliği bulunmalıdır. ( FFT )

  3. Teknolojik Yüksek hızlı DSP ( Digital signal processor) ‘ye sahip olmalıdır.

  4. Toprak cinsine ve mineralli yüzey farklarına göre yanılma yapmamalıdır.

  5. Pulse atış hızları ayarlanabilmelidir.

  6. Güç ayarı yapılabilmelidir.

  7. GLCD yada TFT dokunmatik ekran kullanan sistemler tercih edilmelidir.

  8. Osiloskop özelliği bulunmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın